2017 rugpjūčio 29
„Lietuvos Atgajoje“ – jau 25 laimingos vasaros

Kūrybinė vaikų ir jaunimo stovykla „Lietuvos atgaja“ sėkmingai baigė 25-ąjį sezoną. Projekte „Lietuvos atgaja 2017 – Smarliūnai” įvyko 6 skirtingų temų pamainos, vienijamos kūrybinės Atgajos energijos bei puoselėjamų vertybių.

Pamaina „Miuziklų slėnis“ stovyklos dalyvius kvietė išmėginti save, savo kūrybiškumą ir lavinti teatrinius, muzikinius, bendradarbiavimo, organizacinius gebėjimus pasineriant į miuziklo žanrą. Per patirtį, žaidimus ir kūrybinį procesą buvo susipažįstama su skirtingomis raiškos formomis, lietuviškais ir pasaulio miuziklais, šio žanro kultūra ir jos reikšme Lietuvoje.

Iš vaikų atsiliepimų: „Sužinojau, iš ko susideda miuziklas, pasimokiau dainuoti, išbandžiau man visai naujo stiliaus šokį – stepą. Išmokau pati imtis iniciatyvos ir vadovauti, nes dažnai reikėjo vyresniems vaikams suvaldyti jaunesniuosius. Dažnai tekdavo išeiti iš komforto zonos, tačiau manau, kad tai tik padėjo man augti kaip asmenybei“, „Sužinojau iš ko susideda miuziklas, išmokau šokti stepą, sužinojau, ką reikia daryti per miuziklą ir išmokau, kad reikia visą laiką reikia sakyti ne tik savo nuomonę, bet ir išklausyti savo draugus, nes jie turi daug įvairiausių gerų minčių“.

Lietuviškų pasakų įkvėpta pamaina „Akys dvi, kelių – šimtai“ ne tik leido įsijausti į magiškus siužetus, įkūnyti pasakiškus personažus, bet ir kelė aktualius klausimus apie vertybinius pasirinkimus. Kiekvieną dieną stovyklautojai turėjo priimti sprendimus, ateinančius iš žaidimo pasakomis, tačiau nurodančius į dalykus, dėl kurių jaunas žmogus turi apsispręsti gyvenime: pasitikėjimo kitais, savojo pašaukimo, elgesio neteisybės, patyčių akivaizdoje ir kt.

Iš vaikų atsiliepimų: „Išmokau daug lietuviškų dainų, nes paprastai tokių neklausau. Gali skambėti keistai, bet po šios stovyklos labai paaugusi dvasiškai ir įgijau didesnį atsakomybės jausmą“, „Supratau, kad reikia džiaugtis paprastais dalykais. Aš apkeliavęs beveik visą Europą sugebėdavau nebūti laimingas.“.

Pamainoje „TE ATRAS“, kaip priemones pasitelkiant įvairius teatrinius metodus, buvo bandoma susipažinti su tikruoju „aš“, atrandama tai, kas kiekvienam svarbu, ieškoma gyvenimo teatre ir teatro – gyvenime. Ieškota atsakymų į klausimus: „Kas yra teatras?“, „Kas yra aktorius?“, „Kur riba tarp vaidybos ir gyvenimo?“, „Kas yra tikra? Kas esu aš?“, dėmesys skirtas socialinėms problemoms, vertybiniams iššūkiams.

Iš vaikų atsiliepimų: „Čia išmokau vertinti save ir savo didžiausias vertybes“, „Išmokau kalbėti apie skaudžius ir netgi nemalonius dalykus. Buvo sunku, bet džiaugiuosi. Sužinojau daugiau apie teatrą ir šiaip galiu įvardinti vertybes, kurios dabar yra svarbiausios mano gyvenime po šios stovyklos“, „Išmokau daugiau bendrauti ir sužinojau kiek daug slypi mūsų pasąmonėje. Dar sužinojau, kad į teatrą įeina daug daugiau nei spalvoti kostiumai ir ilgi scenarijai“.

Pamainoje „Miestelių šnabždesiai, arba 1041 km“ neišvykstant iš Smarliūnų stovyklavietės keliauta po Lietuvą. Šioje kelionėje aplankyti įvairūs mažiau žinomi miesteliai, turintys istorinę, kultūrinę reikšmę. Pamaina skirta ne tik pažinimui, bet ir įgalinimui kurti: kiekvienas aplankytas miestelis siejamas ir su vis kita kūrybinės raiškos forma.

Iš vaikų atsiliepimų: „Sužinojau apie knygnešius, fotografus ir kitus Lietuvos garbę skleidžiančius žmones“, „Išmokau labiau bendrauti su žmonėmis, dirbi drauge, sutarti, išreikšti jausmus, labiau save pažinau ir labiau susipažinau menų išraiškomis“.

Pamaina „Kitokios girdėtos istorijos“ klausė: jeigu galėtum tapti knygos arba filmo herojumi – ar viskas gyvenime atrodytų taip pat? Tai – kultūrinė vaizduotės pamaina, kurioje perkonstruoti ir išgyventi pažįstamų meno kūrinių (literatūros, filmų, dainų ir kt.) siužetai. Pamainoje dėmesys ypač kreiptas į tai, kaip priimame sprendimus, kaip kiekvienas mūsų žingsnis lemia kitą, kaip gyvename bendruomenėje ir kiekvienas atskirai.

Iš vaikų atsiliepimų: „Išmokau daug apie baimes, pinti apyrankes, vaidinti, džiaugtis, turiu daugiau idėjų“, „Stovykla labai įkvėpė reikšti mintis raštu, taip pat sužinojau smagių dalykų apie humorą, vaidinimo rūšis, žmogaus psichologiją“.

Po Dzūkiją partizanų keliais žygiavo pamaina „Laisvės žvalgų takais“. Stovyklautojai patyrė Lietuvos gamtos grožį, įsijautė į sudėtingą istorinį laikotarpį, reflektavo šalies ir asmens laisvės tematiką.

Pamaina „Tamsioji mėnulio pusė“ skirta filosofijai. Stovyklautojai buvo kviečiami pasinerti į socialinio, patyriminio ir estetinio pasaulio tyrinėjimus, per žaidimą, kūrybą keliauti paskui mintis ir idėjas, keitusias pasaulio suvokimą, žmonijos raidą ir istoriją. Ieškota, kaip filosofijos elementai skleidžiasi Lietuvos kultūroje ir kiekvieno stovyklautojo gyvenime.

Iš vaikų atsiliepimų: „Išmokau bendrauti su savimi. Buvo daug veiklų, kuriose pažinau save ir savo jausmus, mokiausi išlieti savo pyktį ir liūdesį, suprasti kitus ir pateisinti jų elgesį, nes nieko nėra savaime suprantamo“, „Sužinojau ir išmokau apie sprendimų svarbą, apie tai, kokia yra jų įtaka pasekmėms. Įsitikinau ir patvirtinau, kaip svarbu lietuvių kalba, skatinti toliau stengtis ją saugoti, tausoti. Labai didžiuojuosi būdama lietuvė ir bandysiu savo veiksmais Lietuvai atsidėkoti tiems žmonėms, kurie ją prieš daugel metų išsaugojo. Taip pat patyriau, kad Atgajoje nuo išsipasakojimo / atvirumo nenukentėsi. Dar kartą suvokiau, kad čia – žmonės be kaukių“.

Džiaugiamės ir didžiuojamės visomis skirtingomis, įspūdingomis, įspūdžiais turtingomis pamainomis. Sezoną uždarysime švęsdami gimtadienį Smarliūnuose paskutinį vasaros savaitgalį pirmą kartą vyksiančiame Atgajos festivalyje, į kurį kviečiame visų kartų atgajiečius: vadovus, vaikus ir jų tėvelius.

Kitos naujienos