2017 rugpjūčio 29
Kosmosas, lietuviški archetipai ir kitos žaidimo taisyklės „Lietuvos Atgajoje“

Kūrybinė vaikų ir jaunimo stovykla „Lietuvos atgaja“ sėkmingai baigė 25-ąjį sezoną. Projekte „Lietuvos atgaja 2017 – Zelva” įvyko 3 skirtingų temų pamainos, vienijamos kūrybinės Atgajos energijos bei puoselėjamų vertybių.  

Pamaina „Kartą kosmose...“ – programa apie bendruomenę ir kiekvieno vaidmenį joje, buvimą kartu ir žmonių tarpusavio santykius. Prie šios tematikos žaidybiškai prieita per lietuvių kosmoso suvokimo vizualiką, įvaizdžius ir simbolius. Atsižvelgiant į vaikų lūkesčius, į programą įtraukta ir nesimbolinė, o gamtamokslė kosmoso tematika: pamainos metu Zelvoje lankėsi ateiviai, kosmoso tyrinėtojai, žvaigždynų stebėtojai.

Iš vaikų atsiliepimų: „Stovykloje atradau vidinę Atgają, išmokau vienybės bei susimąsčiau, kas yra planetos“, „Sužinojau daugiau apie kosmoso platybes ir veiklos buvo tikrai nuostabios. Išmokau tinkamai viešai kalbėti. Išmokau daugiau apie muziką, apie Lietuvos žymiuosius žmones ir meną“, „Išmokau geriau bendradarbiauti su žmonėmis, reikšti garsiai ir drąsiai savo mintis bei idėjas, neapsakomai gerai praleisti laiką visiškai nesinaudojant telefonu. Sužinojau kaip reikia gerai dalyvauti debatuose, pinti apyrankes, rašyti draugams laiškus, sužinojau apie fluxus, elektroninę muziką“.

Pamaina „Unikalietuviškumai“ rėmėsi psichologijos, kultūros, antropologijos įžvalgomis apie lietuviškumą, mūsų tautos folklorui, moderniajai bei šiuolaikinei kultūrai būdingus įvaizdžius. Stovyklos dalyviai kiekvieną dieną per žaidimą skirtingais kūriniais susipažino su „lietuvio archetipais“: išminčiaus, herojaus, rūpintojėlio ir kitais. Ši tematika buvo reflektuojama, ieškota savito, kiekvienam vaikui artimo lietuviškojo tapatumo. Į programą stipriai įtraukta ir istorinė tematika.

Iš vaikų atsiliepimų: „Atradau savyje daugiau drąsos Atgajos pagalba, išmokau laisviau komunikuoti su žmonėmis. Vien pliusai. ir atverta širdis naujovėms“, „Atgajoje kiekvienais metais aš iš naujo išmokstu būti savimi. Sužinojau nemažai dalykų apie istoriją ir t.t.“, „Išmokau labiau mylėt Lietuvą ir dar kartą supratau, kad buvimas unikaliu savimi yra vienintelis būdas, kaip tu gali ir būt laimingas“, „Išmokau įdomių faktų apie Lietuvą, Lietuvos istoriją. Išmokau naujų lietuviškų gerai skambančių dainų. Išmokau kiekvienoje istorijoje ar situacijoje atrasti archetipą. Išmokau naujų žaidimų, mankštos pratimų. Supratau, kad reikia vertinti šeimos vertybes, gerbti savo Tėvynę“.

Pamainoje „Kitos žaidimo taisyklės“ siekta įgalinti vaikus laisvai kurti, atskleisti save pasitelkiant teatrinę raišką. Stovykloje išbandytos skirtingos vaidybos sistemos, įrodyta, kad vaidinti gali kiekvienas, tereikia noro, iš arčiau susipažinta su lietuviškojo teatro tradicijomis ir istorija.  

Iš vaikų atsiliepimų: „Akademijos išmokė daug mažų dalykėlių, o turbūt pagrindinis dalykas, kurį išmokau šioje stovykloje, buvo tai, jog absoliučiai kiekvienas turime daug savo asmeninių išgyvenimų, skaudžių ir laimingų patirčių ir, kad negalima apie žmogų susidaryti  nuomonę iš jos išvaizdos“, „sužinojau, kad vaidinimas nebūtinai turi turėti daug dekoracijų, gali būt paprastas ir išreikšti emocijas nereikia daug dekoracijų“, „išmokau daug nuostabių dainų. Vaidinti, būt drąsesnė ir scenoj, ir ne tik. Reikšti savo nuomonę, jausmus, kalbėti drąsiai idėjas, dirbti komandinį darbą“, „daugiau sužinojau apie performansus, jie labiausiai mane sudomino, daugiau sužinojau ir apie save, supratau, kas visgi yra tas teatras“.

Džiaugiamės ir didžiuojamės visomis skirtingomis, įspūdingomis, įspūdžiais turtingomis pamainomis. Sezoną uždarysime švęsdami gimtadienį Smarliūnuose paskutinį vasaros savaitgalį pirmą kartą vyksiančiame Atgajos festivalyje, į kurį kviečiame visų kartų atgajiečius: vadovus, vaikus ir jų tėvelius.

Kitos naujienos