2018 sausio 10
Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro stovykloje - tradicinės etnokultūros pažinimas

Dažnai mes skubame, lekiame, neturime laiko pabendrauti su savo seneliais ar proseneliais, išklausyti senolių prisiminimų bei pasisemti iš jų patirties.

Mokinių atostogos ir stovykla - pats geriausias būdas turiningai praleisti atostogas. Tuo įsitikino Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro organizuotų rudens ir žiemos stovyklų  „Atsigręžkime į mūsų senolius...“ stovyklautojai.

Dalyvių užimtumas rudens bei žiemos stovyklose buvo gausus įvairove: nuo tradicinės etnokultūros pažinimo užsiėmimų, praktinių darbų gausos iki smagaus turiningo laisvalaikio bei daug įdomių išvykų. Ekspedicijų į kaimus metu, vaikai susitiko su čia gyvenančiais senoliais, susipažino su šio krašto tradicijomis, tautodailės ypatumais. Stovyklų metu buvo prisimintos kalendorinės šventės bei papročiai būdingi konkrečiam metų laikui, vaikai susipažino su tradiciniais amatais bei turėjo galimybę išbandyti save kepdami krosnyje duoną Šlyninkos vandens malūne bei mielines bandeles Reškutėnų tradicinių amatų centre, lipdydami bei žiesdami iš molio, liedami iš vaško žvakutes, puošdami meduolius, pindami tujinę tvorą ir t.t. Puošdami kraičio skryneles-kuparėlius sužinojo kaip skirtinguose regionuose buvo puošiami šie medžio dirbiniai, nes kraičio skrynias kiekviename Lietuvos regione margino ir puošė vis kitaip: žemaičiai mėgo barokinio stiliaus skrynias, suvalkiečiai ant skrynių piešdavo augalus langeliuose, aukštaičiai jas ornamentuodavo, naudodami antspaudų techniką. Antspaudai anuomet buvo gaminami iš buroko ir bulvės.

Svarbiausios vertybės, tokios kaip pagarba žmogaus darbui ir kūrybai, gali būti lengvai įgyvendinamos pasitelkus etnokultūrą kaip visumą, savyje jungiančią praeitį, dabartį ir ateitį. Stovyklos metu vykusios veiklos padėjo stovyklautojams suvokti etninės kultūros esmę, bent trumpam prisiliesti prie to, ką veikė jų seneliai ir proseneliai.

Kitos naujienos